Severské derby dospělo do nájezdů, radují se Finové

Naprosto famózní sezónu z pohledu EHT prožívají Finové. Suomi je již jistým vítězem EHT a ve svých výkonech vůbec nepolevuje. Dnes se o tom přesvědčili Švédové, kteří celou dobu tahali za kratší konec. Švédsko se v tabulce EHT pohybuje v silné trojici týmů, které stále bojují o druhé místo. Dnes si po prohře 3:2 na samostatné nájezdy připsalo jeden bod.

Vstup do Švédských her byl pro oba celky odlišný. Zatímco Švédové s českým výběrem prohráli 3:2 po tom, co byli většinu zápasu aktivnějším celkem, Finové si poradili s tradičně silnými Rusy. Sborná dokázala vstřelit jen jeden jediný gól v 59. minutě a prohrála 1:2.

Finové za celý zápas neprohrávali

Zápas Švédska a Finska mělo svůj náboj. Jednalo se o severské derby a navíc Švédové hráli před domácím publikem. Připsali si také symbolickou první střelu na bránu. Jenže do první velké šance se protlačil soupeř. Rána od obránce se od zadního mantinelu odrazila do bezprostřední blízkosti branky, kde však Karalahti dokázal z dorážky přestřelit. Slušnou příležitost měli také Švédové, ale skóre se ještě neměnilo. To přišlo až ve 12. minutě. Vedení Finska zařídil Jormakka, který si v útočném pásmu udělal prostor ke střele a překonal Erikssona. Na konci 14. minuty mohl zvyšovat Sallinen, ale neuspěl.

Möller zařídil oba gól Švédska

Do druhé třetiny vlétli Švédové jako vichřice. První tři šance ještě Rinne v bráně Finů zlikvidoval, ale když pak v přesilovce střílel Möller, bylo to už nad jeho síly. Druhá třetina byla hodně ofenzivní a hokej se musel líbit. Finové se po obdrženém gólu rychle oklepali a několikrát zahrozili na druhé straně. Na druhé straně v pozoru udržovaly Rinneho šance Lundqvista či Backlunda. Jenže pak se Finům naskytla příležitost přesilové hry a beze zbytku jí využili. Prosadil se obránce Ohtamaa a vrátil Suomi vedení.

• Švédům nezbylo nic jiného, než přidat na ofenzivě. Po čtyřech minutách hry měl obrovskou šanci Andersén, ale skóre se nepohnulo. Na druhé straně v tutovce přeskočil puk čepel finskému Kontiolovi. V 57. minutě se Švédové přece jen radovali. Přesně do prostoru mezi kruhy dostal puk Möller, který prostřelil Rinneho a postaral se o oba góly tří korunek v zápase. Po opatrném prodloužení zajistil výhru Finům Pakarinen.