Finále zůstalo pouze zbožným přáním, Češi prohráli s Finskem a budou hrát o bronz

Vysněné finále na MS 2014 se českým hráčům nepodařilo proměnit v realitu. Opět to byly individuální chyby, co srazilo naši reprezentaci do kolen. Po brzkém finském vedení byl celý zápas ve znamení marného dobývání branky Suomi. Rinne nekapituloval ani při závěrečném tlaku a hře bez brankáře. Seveřané nasázeli do Salákovy klece po jednom gólu v každé třetině a radují se z postupu. Ve finále si zahrají s Ruskem, Češi v bitvě o bronz vyzvou Švédy.

Lehterä využil Vitáskovy chyby

Že na hře českého týmu není něco v pořádku, naznačily už první minuty. Brzy zahrozil Sallinen a blízko ke gólu byl také Pakarinen. V ofenzivě to navíc skřípalo ještě výrazněji, což rezultovalo marnou snahou alespoň se usadit v útočném pásmu. V deváté minutě navíc nedokázal dostatečně srovnat rychlost Vitásek s Lehtereem, v souboji propadl a finský hráč překonal Saláka – 0:1. První a zároveň jednu z nejvážnějších gólových situací měl na druhé straně Červenka. Tečí překonal Rinneho, kotouč se šoural za brankovou čáru, ale Rinne jej stihl vyrazit patou brusle. Ani o tom nevěděl. Do konce třetiny nás ještě dvakrát výtečně podržel Salák.

Ani tlak Čechů gól nepřinesl

Druhá dvacetiminutovka nabídla zcela odlišný hokej. Češi byli aktivnější, vytvářeli si tlak a nutili soupeře k faulům, což nahrávalo dalšímu tlaku. Blízko ke gólu bylo Novotný, Jágr, později Hertl i Němec. Zajímavě se prezentoval i Jordán. Krátce před polovinou zápasu doráželi Jágr s Novotným a marně se snažili protlačit do klece kotouč i se třemi ležícími Finy. Podobných situací, kdy chytala v bráně pomalu polovina finského mužstva, bylo v zápase později několik. Smutným faktem je, že se po těchto českých šancích prosadili hosté. Zámorský fauloval a Immonen dostal puk za nešťastného Saláka. Přitom se zdálo, že ani není kudy skórovat. Do druhé sirény měli ještě šance Klepiš a Komarov, ale bez gólového efektu.

Ofenzivní hra vázla

Po pozitivní druhé dvacetiminutovce se našim ve třetí části zase vůbec nedařilo. Museli jsme skórovat, ale váznul přechod do třetiny i samotná hra v ní. Finové bránili výtečně. Ojedinělé přečíslení dvou proti jednomu nedokázal zužitkovat Rolinek. Nutno podotknout, že nebezpečnější byli Finové, kteří z brejků hrozili takovými šancemi, o kterých se českému týmu mohlo jen zdát. Asi minutu a půl před koncem nezbývalo nic jiného, než odvolat brankáře. Přineslo to konečně pořádný tlak a několik šancí. Bohužel Finům se podařilo se z tlaku vymanit a skórovat pohodlně do prázdné brány. Plán posledního hracího dne je tak kompletní. Finové si zahrají s Ruskem o zlato, Češi se Švédskem o bronz.

• Česká republika 0:3 Finsko (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Lehterä (Hietanen, Mäntylä), 32. Immonen (Kontiola, Karalahti), 60. Lehterä (Komarov, Immonen)

Česko: Salák (Jakub Kovář) – Němec, Vitásek, Kindl, Jordán, Zámorský, Kolář, Ševc – Červenka, Novotný, Jágr – Sobotka, Klepiš, Hertl – Hudler, Zaťovič, Sekáč – Vondrka, Jan Kovář, Rolinek (C) – Růžička

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehterä, Kontiola, Pakarinen – Jokinen (C), Haula, Komarov – Jormakka, Immonen, Palola – Solomaki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala