Američané byli šťastnější i lepší, český sen se rozplynul

Především dva šťastné góly do branky Ondřeje Pavelce přinesly vítr do plachet amerických hráčů. České úsilí bylo marné. Pouhé dvě branky z hole Aleše Hemského nestačily na tradičně důrazné rychlonohé Američany. Hráči USA postupují do semifinále, kde změří síly se svým odvěkým rivalem – Kanadou.

Rychlý hokej s šancemi na obou stranách

Až překvapivě svižný hokej předváděly oba týmy především v první třetině. Šťastný gól z hole Jamese van Riemsdyka, kdy Pavelcovi proskotačil puk mezi tělem a tyčkou, převážil poprvé misky vah na stranu zámořského celku. Obraz hry se neměnil a brzy se českým hráčům rychlou akcí podařilo kontrovat. Při přečíslení čtyři na tři se puk souhrou odrazů dostal až do americké sítě. Na gólu měl největší podíl Aleš Hemský, který byl označen za střelce. V závěru si Američané vytvořili rozhodující náskok. Nejprve zvyšoval po krásné souhře na 2:1 pro USA Dustin Brown a před odchodem do šaten skóroval s velkou porcí štěstí ještě David Bakes.

Pavelec v bráně nevydržel

Také druhá třetina přinesla rychlý hokej, který čeští hráči navzdory včerejšímu zápasu v nohách dokázali akceptovat. Po čtvrtém gólu Zacha Pariseho přenechal své místo v brankovišti Ondřej Pavelec kolegovi Alexandru Salákovi. Bohužel ani změna na brankářském postu nepomohla českým hráčům ke vstřelení gólu.

Američané utnuli snahu našich rychlým gólem

Sotva začala třetí třetina, celek USA skóroval zásluhou Phila Kessela popáté. Tím se rozpadl na kousky plán sestavený o přestávkové poradě. Na tento úder již nedokázali Češi pružně reagovat a velmi razantně se to odrazilo na předvedené hře. Najednou nic nefungovalo. Druhý gól Hemského sedm minut před koncem znamenal jen kosmetickou úpravu konečného výsledku, neboť se náš národní tým nedokázal ani dostat do souvislého tlaku.

Lotyši dlouho trápili favorita

Střelec jediného lotyšského gólu Lauris Darzinš

V souběžně hraném utkání lotyšští hráči dlouho odolávali. Nic nebylo platné Kanaďanům, že se po třinácti minutách ujali vedení. Za další dvě minuty totiž ujel obraně lotyšský snajpr Lauris Darzinš a bekhendovým blafákem vyrovnal. Střelecká převaha Kanady byla drtivá, ale v gól se ji podařilo přetavit až sedm minut před závěrečnou sirénou. Na tento zásah už nedokázali Lotyši reagovat, a tak se můžou oba zámořské celky radovat z postupu.

Ruskou mašinu zmrazili Finové

V dalších dvou utkáních čtvrtfinálového programu si Švédsko povedenou třetí třetinou poradilo s houževnatými Slovinci a hráčům Finska se podařilo vyřadit ruskou sbornou. Nic nebyla platná Rusům ani střelecká převaha. Obávám se, že budou v týmu pořadatelské země padat hlavy.

Suma sumárum – v semifinále se utká v severském derby Finsko se Švédskem a o účast ve finále se porve také Kanada se Spojenými státy americkými. Česko opět končí ve čtvrtfinále.