4. den na MS: Češi podlehli Rusku, Slováci přišli o remízu v poslední vteřině

Česká reprezentace na šampionátu poprvé prohrála, když poměrem 0:3 nestačila na sbornou. Bez bodu jsou Slováci, rozhodující gól od Kanady inkasovali vteřinu před koncem.

Zklamáním byly přesilové hry

Poprvé na turnaji prohrálo Finsko, které po prodloužení nestačilo na Spojené státy americké. Američané začali skvěle a po parádní trefě Gaudreaua z rohu kluziště vedli už o dvě branky. Finům ale vyšly závěry třetin a nakonec se tak šlo do prodloužení. V něm rozhodl nikým nehlídaný Larkin a dal Američanům druhý bod.

První porážku si připsala i česká reprezentace. Ta do utkání proti sborné vstoupila až s příliš velkým respektem, přesto se favorit utkání poprvé prosadil až ve 14. minutě, kdy po chybě při střídání vymetl růžek branky Patrika Bartošáka útočník Andronov. Ve druhé třetině se po blafáku trefil Gusev a vše korunoval střelou do prázdné brány Zajcev.

Češi v utkání dvakrát nastřelili tyč, hlavní problém byl ale tentokrát v přesilových hrách. Češi tak gól nevstřelili a na další branku si musejí počkat až do čtvrtečního duelu proti Lotyšsku.

• Ve večerních zápasech znovu nadělovali Švédové. Osm branek dostala Itálie a devítku si odnesli Norové. Nejkrásnější utkání šampionátu nám poté nabídl souboj mezi Slovenskem a Kanadou.

Rozhodnutí vteřinu před koncem

Slováci se brzy ujali vedení o dvě branky, o které ovšem přišli. Poté znovu odskočili na rozdíl dvou branek, ale Kanada se znovu dotáhla. Tomáš Tatar poté sice Slováky poslal do vedení, rozhodčí ale kvůli postavení hráče v brankovišti gól neuznal.

Vzápětí měl Tatar další obrovskou příležitost, tu nezužitkoval. A tak obránce Stecher na konci druhé části poslal Kanadu do vedení. Sukel‘ sice svou druhou trefou v utkání vyrovnal, závěr ale patřil Kanadě. Při vyloučení obránce Černáka dostal kotouč do sítě vteřinu a půl před koncem Mark Stone. Slováci tak zasloužený bod neudrželi, všechny nakonec míří za Kanadou.

USA – Finsko 3:2 po prodloužení (2:1, 0:1, 0:0 – 1:0)
    Branky a nahrávky: 1. Skjei (DeBrincat, Eichel), 11. J. Gaudreau (Eichel), 64. D. Larkin (Q. Hughes, Keller) – 20. Pesonen (Manninen, M. Koivisto), 40. Ojamäki (Manninen, Kaski).

Česko – Rusko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
    Branky a nahrávky: 14. Andronov (Chafizullin, Něstěrov), 33. Gusev (Kučerov), 60. Zajcev.

Norsko – Švédsko 1:9 (0:3, 0:5, 1:1)
    Branky a nahrávky: 52. Trettenes (Valkvae Olsen) – 1. Wennberg (W. Nylander), 7. Hörnqvist (Ekman-Larsson, W. Nylander), 19. W. Nylander (Wennberg), 23. A. Kempe (Lander), 26. Hörnqvist (Ekman-Larsson, A. Larsson), 27. M. Kempe (Lander, E. Gustafsson), 30. Wennberg (W. Nylander), 39. Eriksson (E. Lindholm, E. Pettersson), 58. Lindblom (W. Nylander, Lander)

Slovensko – Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)
    Branky a nahrávky: 8. Sukel‘ (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc, Lunter), 52. Sukel‘ (Marinčin) – 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (S. Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Mark Stone (Chabot)