12. den na MS: Gólem do prázdné Češi porazili Švýcarsko, sborná deklasovala úřadující mistry

Česká reprezentace porazila na závěr základní skupiny Švýcarsko 5:4 a končí na skvělé druhé pozici. Ve skupině B vítězí sborná, která šesti góly ve druhé třetině naprosto deklasovala Švédsko.

Šest branek ve druhé třetině a bylo po utkání

Švýcaři vstoupili do utkání mnohem lépe a ve třetí minutě zásluhou Fricka šli do vedení. Češi ve druhé polovině první části převzali iniciativu a po rychlém protiútoku a skvělé přihrávce Kováře vyrovnal Voráček. Druhá třetina už byla v naší režii, během osmi minut skórovali Simon, Frolík a Kubalík a svěřenci kouče Miloše Říhy vedli o dvě branky.

V poslední třetině byli lepší Švýcaři a dokázali srovnat. V závěru ovšem odvolali gólmana, jelikož pokud se nechtěli stěhovat do Košic, museli Česko porazit v základní hrací době. Toho využil Jan Rutta a minutu před koncem poslal puk do prázdné branky.

O druhé pozici pro Česko ale rozhodl až večerní zápas Švédů s Ruskem. Úřadující šampión měl skvělý start do utkání a po teči Landeskoga vedl. Rusové v první třetině nepředvedli nic a po zásluze prohrávali. Jenže ve druhé třetině předvedla sborná neuvěřitelnou ofenzivní smršť.

• Švédům nasázela šest branek, poprvé na turnaji se prosadili Kaprizov a Malkin, parádní ranou skóroval Ovečkin a vynikající formu potvrdil Dadonov. V poslední třetině sice Rusové povolili, na jejich výhře to ale již nic nezměnilo. Sborná tak jde z první pozice, Češi končí druzí.

Soupeřem Česka bude překvapení z Německa

A ve čtvrtfinále si zahrají proti Německu, které senzačně porazilo Finy 2:4. Suomi měli v první části obrovskou převahu, na trefu Pesonena ale dlouho nikdo navázat nedokázal. To Němci se trefili ze své první střely na branku, v 18. minutě vyrovnal Michaelis.

V úvodu druhé části poslal Finy znovu do vedení Tyrväinen, od favorita to ale bylo vše. Hlavní role se ujal Leon Draisaitl a dvěma góly a jednou asistencí rozhodl o tom, že Němci skončí na třetí pozici.

Pomohla tomu i výhra Kanady nad USA poměrem 3:0. Američané toho dnes nic moc nepředvedli a svému rivalovi po zásluze podlehli.

Světový šampionát výhrou zakončili Lotyši, kteří porazili Norsko 4:1, a také Slovensko, které po nájezdech udolalo Dány 2:1. Vítězný nájezd obstaral Ladislav Nagy, jenž se tak stylově rozloučil se svou hráčskou kariérou.

ČR – Švýcarsko 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
    Branky a nahrávky:
    13. J. Voráček (Jan Kovář, Frolík), 21. Simon (J. Voráček, Hronek), 27. Frolík (J. Voráček, Simon), 29. D. Kubalík (Simon), 59. Rutta – 3. Frick (Martschini, Scherwey), 27. Scherwey (Martschini, Kurashev), 42. Scherwey (Y. Weber, Martschini), 57. Niederreiter (Josi, Hischier)

Finsko – Německo 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
    Branky a nahrávky: 16. Pesonen (M. Lehtonen, Jokiharju), 25. Tyrväinen (Ojamäki) – 18. Michaelis (Plachta, Eisenschmid), 34. Kahun (Draisaitl), 45. Draisaitl (Pföderl), 59. Draisaitl

Norsko – Lotyšsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
    Branky a nahrávky: 16. T. Lindström (Holös, Martinsen) – 23. Indrašis (Balcers, Blugers), 47. Jaks (Balinskis, Indrašis), 48. Marenis (A. Kulda, Balcers), 55. Keninš (Indrašis)

Slovensko – Dánsko 2:1 po sam. náj. (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0)
    Branky a nahrávky: 40. Marinčin (Studenič, Nagy), rozhodující nájezd Nagy – 47. Boedker (Patrick Russell, Jensen Aabo)

Kanada – USA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
    Branky a nahrávky: 2. Dubois (Mark Stone), 9. Turris (Mantha), 36. McCann (Turris, Fabbro)

Švédsko – Rusko 4:7 (1:0, 0:6, 3:1)
    Branky a nahrávky: 8. Landeskog (M. Pettersson, E. Pettersson), 53. W. Nylander (Wennberg), 57. Ekman-Larsson (E. Pettersson), 59. J. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander) – 21. Anisimov (N. Gusev, Kučerov), 25. Dadonov (Sergačjov, Kuzněcov), 29. Ovečkin (Malkin, Chafizullin), 35. Kaprizov (Kuzněcov), 38. Grigorenko, 38. Malkin (Zadorov, Dadonov), 53. Orlov (Barabanov, Tělegin)