Výběr Evropy byl blízko, triumf na Světovém poháru pro Kanadu!

Známe vítěze Světového poháru 2016! V nočním zápase středoevropského času na sebe podruhé narazili výběry Evropy a Kanady, přičemž zámořský celek vedl 1:0 na zápasy. K zpečetění triumfu mu stačila jediná výhra. Ta přišla, i když se javorové listy pořádně natrápili.

Hned od úvodu zápasu byli aktivnější Evropané, kteří zaměstnávali pozorného Careyho Price. Slovenský brankář v dresu Evropy, Jaroslav Halák, čekal na svůj první zákrok až 6 minut. Jako první kapituloval kanadský brankář. Po skvělé souhře obránců Andreje Sekery a Zdena Cháry druhý jmenovaný šikovně skóroval vedle lapačky brankáře.

Obrovskou šanci na zvýšení měl Marián Hossa, který se řítil sám na kanadskou bránu, nedovoleně ho zastavil Brent Burns. Mnozí očekávali nařízení samostatného nájezdu, nakonec se rozhodčí rozhodli Burnse vyloučit. Kanada prohrála vůbec první třetinu na celém turnaji, skóre po 20. minutách bylo 1:0 pro výběr Evropy.

V úvodu druhého dějství mohl v přesilovce vyrovnat Tavares, ale trefil pouze tyč brány Jaroslava Haláka. Evropa v této třetině pozorně bránila a vyrážela do nebezpečných protiútoků, ale ani jeden z brankářů neinkasoval.

• Poslední třetina se nesla opět v kanadském duchu, jak jsme byli na turnaji zvyklí. V ní držel Evropu skvělý Halák, který postupně mařil slibné šance kanadských hráčů. V 56. minutě na Haláka nevyzrál ani Sidney Crosby, brankář New Yorku Islanders efektivně zakročil betony.

O minutu později se domácí přece jen dočkali vytouženého vyrovnání. Na trestnou lavici putoval Anže Kopitar. Střelu Burnse od modré tečoval Bergeron a puk si našel cestu do sítě. Závěr byl divoký, v 59. minutě byl vyloučen Doughty a Evropa měla jedinečnou možnost rozhodnout zápas. Štěstěna Evropanům nepřála, Roman Josi trefil konstrukci brány hned z první přesilovkové střely. Gól na hokejce měl i Hossa, ale neuspěl.

Opět se potvrdilo nepsané pravidlo – nedáš, dostaneš. 44 sekund před koncem rozhodl ve vlastním oslabení Marchand, který z kruhů pro vhazování propálil Haláka. Asistence na vítězný zásah si připsali Toews a Pietrangelo. Evropa vyhrávala celý zápas, nezvládla však závěr a sen o vyrovnání série se rozplynul. Naopak pro Kanadu to znamená triumf na Světovém poháru, když ve finále porazila evropský výběr 2:0 na zápasy.

Výběr Evropy – Kanada 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly:  7. Chára (Sekera, Nielsen) – 58. Bergeron (Burns, Crosby) v přesilové hře, 60. Marchand (Toews, Pietrangelo) v oslabení

Střely: 33-34

Brankáři: Halák 32/34 – Price 32/33