Hokejistům Detroitu tato sezóna příliš radosti nepřinesla. Red Wings předvádějí výkony, které zaostávají za očekáváním, možná i proto se klub nachází na předposledním 15. místě ve Východní konferenci. Detroitu tak reálně hrozí, že po 25 letech bude chybět v bojích o Stanley Cup.

Na tyto problémy mohli fanoušci Detroitu naplno zapomenout v zápase proti Pittsburghu. Hra domácích Červených křídel totiž připomínala tu, na jakou jsou zvyklí. Ačkoli Detroit nebyl favoritem, svého soupeře zaskočil a Pittsburgh si z Joe Louis Areny odvezl porážku 6:3. Zápas to byl opravdu divoký, diváci viděli 10 vyloučení a dokonce vedení Pittsburghu 0:2, ale ani to Tučňákům nestačilo na body.

Detroit rozhodl v poslední třetině zápasu, ve které nastřílel až 3 góly. Obzvláště ten vítězný, z hokejky mladého Andrease Athanasioua, byl doslova výstavní. Běžela 42. minuta zápasu, mladý Athanasiou získal puk za vlastní bránou a zdálo se, že pouze rozehraje jeden z mnoha útoků jeho týmu. Opak byl pravdou, mladý Kanaďan nabral rychlost, čemu ve středním pásmu nevěnoval pozornost Jevgenij Malkin (což možná bylo osudné).

Athanasiou se najednou objevil v útočném pásmu svého týmu, kde mu nestačili ani tři protivníci – z toho dva bránící hráče vymazal efektní kličkou. Na zakončení z bezprostřední blízkosti neměl brankář Marc-André Fleury ani nejmenší nárok. Vítězný gól a zároveň super gól. Kanadský útočník ve službách Detroitu prošel celé hřiště a své majestátní sólo zakončil gólovou střelou. Komentátor zápasu nevěřil vlastním očím. Tento gól bude rozhodně kandidovat mezi nejkrásnější v ročníku 2016/2017, dokonce bude obrovským favoritem na prvenství.