NHL je liga, ve které dokáží rozhodovat i brankáři. Svědky jsme toho byli během dvou uplynulých nocí – v hlavní roli s Markem Langhamerem z Arizony a Careym Pricem z Montrealu. Oba maskovaní muži totiž stáli v posledních sekundách na svém místě a parádními zásahy zajistili zisk dvou bodů pro svůj tým.

U gólmana Montrealu to není žádná novinka, ten je známý svými úžasnými zákroky, vždyť právem je považován za jednoho z nejlepších brankářů světa. To český zelenáč ve službách Arizony Marek Langhamer napsal zcela jiný příběh. 23letý gólman působil v aktuální sezoně na farmě v AHL a také v nižší ECHL, dočkal se však pozvánky do prvního týmu. V duelu proti Anaheimu původně dělal náhradníka Mikeu Smithovi, který se v 5. minutě třetí třetiny zranil a bylo jasné, že Langhamer zažije debut před vlastními fanoušky.

Pochytal 8 střel, přežil jednu přesilovou hru Ducks a i když inkasoval gól z hokejky Ryana Getzlafa, odchovanec pardubického hokeje se toho rozhodně nebál. V poslední vteřině zápasu dokonce úžasným zákrokem vychytal pro svůj tým vítězství. Nebezpečný útok Anaheimu z bezprostřední blízkosti zakončoval Sami Vatanen, který měl částečně odkrytou bránu. Langhamer se však pohotově přesunul a střelu parádně zastavil svou lapačkou. Arizona porazila na domácím ledě Anaheim 3:2.

Price se zaskvěl tygřím skokem

• Svou extratřídu potvrdil také Carey Price z Montrealu. Jeho tým přijel na horkou půdu Madison Square Garden, zápas s Rangers vyústil za stavu 2:2 až do prodloužení. V něm měli skvělou možnost rozhodnout domácí hokejisté pouze 4 sekundy před koncem. Do přečíslení se řítili útočníci Hayes a Miller, proti byl jen jediný obránce – Andrej Markov. Duo Rangers si s ruským bekem hravě poradilo, křížnou přihrávku do odkryté svatyně umisťoval právě Miller. Aby byl gól, nemohl by chytat Carey Price. Ten skvělým tygřím skokem zachránil Montreal a zápas poslal do samostatných nájezdů. V nich Montreal zvítězil a získal dva body po výhře 3:2. Videa obou zákroků najdete pod článkem.