V Rusku odstartovalo MS: domácí výběr prohrál s Českem, Lotyši potrápili Švédsko

Právě dnes v Rusku odstartovalo Mistrovství světa 2016, které bude hostit Moskva a Petrohrad. Ihned v první hrací den byli diváci svědky zajímavých a napínavých duelů. Domácí reprezentace přivítala v Moskvě Česko, v druhé skupině zase bylo na programu zámořské derby – USA proti Kanadě. Kromě těchto duelů se hrály další dva: Švédové se utkali s Lotyšskem a Finové nastoupili proti Bělorusku. Jak tyto zápasy dopadly?

Skupina A se zahájila soubojem mezi Švédskem a Lotyšskem a každý, kdo čekal jasnou výhru tří korunek, byl na omylu. Lotyši podali sympatický a bojovný výkon, díky kterému získali bod za remízu 1:1. Extra bod v prodloužení si ale nepřipsali, po chybě lotyšského obránce rozhodl v poslední minutě Gustav Nyquist. Švédsko tak vyhrálo 2:1 po prodloužení

Švédsko – Lotyšsko 2:1 po prodloužení (1:0, 0:0, 0:1, 1:0)
Góly: 3. Ericsson (Backlund), 65. Nyquist (Wennberg) – 53. Sotnieks (Redlihs, Džerinš) PP

Ve druhém zápase skupiny A nastoupilo domácí Rusko proti Česku a diváci mohli být právem zklamáni. Jejich favorité nevstřelili ani gól, Česko dovedl k výhře skvělý výkon brankáře Dominika Furcha. Ten pochytal všech 25 střel. Po gólech Kundrátka, Červenky a Birnera vyhrála česká reprezentace přesvědčivě 3:0 a zaznamenala vítězný vstup do turnaje.

• Česko – Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
    Góly: 15. Kundrátek (Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák) PP, 59. Birner EN

Přesouváme se do skupiny B, ve které se na úvod hrálo zámořské derby mezi USA a Kanadou. Do zápasu lépe vstoupili Američané, kteří otevřeli skóre gólem Maroona. Kanaďané však ještě do první přestávky otočili na 1:2, zásluhou Halla a nádherného gólu Gallaghera. Další góly přidali Duchene, Jenner a v oslabení Marchand. Kanada tak vyhrála vysoko 5:1.

USA – Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
    Góly: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) PP – 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O’Reilly), 32. Duchene (Murray, Ceci), 46. Jenner (O’Reilly), 52. Marchand (Duchene) OS

O poslední dnešní zápas skupiny B se postaralo Finsko a Bělorusko, jinými slovy to byl zápas talentovaného Fina Patrika Laineho. Finsko vyhrálo 6:2, z toho až čtyři góly zaznamenali Suomi ve druhé třetině. Dva góly a asistenci zaznamenal Mikael Granlund, stejně produktivní byl i zmíněný Laine, který zaznamenal vítězný gól. Právě tito dva ničili obranu soupeře, spolu předvedli několik ukázkových akcí.

Finsko – Bělorusko 6:2 (0:0, 4:1, 2:1)
    Góly: 22. Laine (Barkov), 33. Koivu (Granlund, Lindell), 39. Laine (Koivu, Jokinen) PP, 40. Granlund (Laine, Barkov) PP, 43. Pihlström, 48. Granlund (Salmela, Aho) – 38. Stas (Pavlovič) OS, 52. Kalužnij (A. Kosticyn, S. Kosticyn)