Talentovaný Aho nasměroval Finsko do finále. V něm bude hrát také Kanada

Ruský hokejový národ oprávněně smutní. Po dnešních semifinálových duelech je již jasné, že domácí sborná bude hrát pouze zápas o bronz. Do finále ruští hokejisté nepostoupili, do cesty se jim postavilo Finsko na čele se skvělým mladíkem Sebastianem Ahem. Právě on byl hlavním strůjcem finského vítězství a Suomi tak živí naději na zlatý hattrick. V tomto roce již získali zlato na MS do 18 a také do 20 let. Nyní mají šanci na prvenství na seniorském šampionátu.

“Budeme se snažit získat třetí zlato v tomto roce,” řekl Aho, který dal v dnešním semifinále proti Rusku dva góly. 18letý útočník využil dvě přesilovky, v první ho skvěle našel Mikael Granlund, ve druhé pouze dorazil neposlušný puk do brány.

Finsko se radovalo z vítězství 3:1 i přesto, že po první třetině vedl ruský výběr v poměru 0:1. Po druhé třetině byl stav již konečný, v posledním dějství totiž žádný gól nepadl a Finsko tak postoupilo do finále.

Ve finále proti Finsku nastoupí Kanada

• Ve druhém semifinále na sebe narazili v zámořském derby Kanada a USA. Už po první třetině se zdálo, že je rozhodnuto, jenže opak byl pravdou.  A to přesto, že Kanaďané vedli 2:0 zásluhou Gallaghera a Marchanda. Obrovskou senzaci dokonali hokejisté USA ve druhé třetině, když se jim zásluhou Matthewse, Warsofskeho a Motteho podařilo výsledek otočit za necelých 8 minut. Američané tak vedli 2:3.

Kanada nechtěla dopustit žádné překvapení a do konce třetiny vyrovnal z přesilovky Brassard.  V posledním dějství nechytatelnou dělovkou rozhodl o kanadském postupu do finále Ryan Ellis. V tom se střetne Finsko právě s Kanadou, boj o bronz zůstal na zklamané Rusko a USA.

Finsko – Rusko 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

26. Aho (Granlund, Lindell – PP), 36. Jokinen (Laine), 39. Aho (Koskiranta, Koivu – PP) – 3. Širokov (Telegin, Marčenko)

Kanada – USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

9. Gallagher (Jenner, Reinhart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O’Reilly, Perry – PP), 42. Ellis (Murray, McDavid) – 22. Matthews (Wideman, Larkin – PP), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher)