Sborná usiluje o čtvrtý titul za posledních sedm let, proti budou šampioni z roku 2011

Sborná zvítězila v letech 2008, 2009 a 2012, Finsko se radovalo v Bratislavě v roce 2011. A někdo bude slavit i letos, Rusko usiluje o desátou výhru v řadě, Finové už dá se říci hrají nad plán.

Bez Znarokse, chybět bude i v šatně

Rusku bude v nejdůležitějším utkání roku chybět kouč Oleg Znaroks, který měl v poslední semifinálové minutě se Švédskem slovní roztržku se švédským asistentem a byla mu pozastavena funkce. Nakonec přišel i o akreditaci a to znamená, že nemůže být ani v šatně či v útrobách stadionu.

Na utkání si tak bude muset lotyšský trenér sehnat vstupenku. Proti Finsku to určitě nebude mít sborná lehké, usiluje o čtvrtý titul za posledních sedm let. Naopak Finové získali poslední titul v Bratislavě v roce 2011. Favoritem je jistě ruský výběr, který na tomto šampionátu ještě neprohrál a rád by i podesáté slyšel svou hymnu.

V základní skupině porazil i mužstvo Suomi, po gólech Tichonova, Ovečkina, Kuljomina a Kalinina zvítězil 4:2. V předchozích šesti zápasech se ovšem radovali vždy Finové, kteří se do čtvrtfinále dostali díky Švýcarsku, které v poslední hrací den základních skupin porazilo těsným rozdílem 3:2 Lotyšsko.

Cesty do finále

Ruská cesta do finále vedla přes Francii a Švédsko. Sergej Bobrovskij v těchto zápasech inkasoval jen jednou, proti Francii vychytal čisté konto a sborná zvítězila 3:0, proti Švédsku inkasoval již v první minutě, ovšem poté předvedl znovu vynikající výkon. Rusko znovu vstřelilo tři branky a zvítězilo tak 3:1.

Finové prošli ve čtvrtfinále přes Kanadu, Pekka Rinne lovil puk ze své sítě dvakrát. Proti České republice už byl ale bezchybný, dvě branky zaznamenal Jori Lehterä, třetí přidal Jarkko Immonen a tak má Finsko podobné skóre jako Rusko, jen o gól horší – 6:2.

Zajisté nás tak čeká vyrovnaná bitva, kterou může rozhodnout jediná malá chybička. Duel začíná ve 20 hodin v Minsk-Aréně a živě ho vysílá stanice ČT sport.