Rusko porazilo Finsko a je mistrem světa!

Sborná to dokázala, na šampionátu v Bělorusku neprohrála a po vítězství 5:2 nad Finskem slaví svůj čtvrtý titul od roku 2008. Hrdinou dnešního utkání se stal Danis Zaripov, autor jedné branky a dvou asistencí.

Dobrý úvod, špatný závěr

Sborná měla dobrý úvod a v 11. minutě šla do vedení. Přesnou střelou se v přesilové hře trefil Sergej Širokov. Závěr se ale favoritovi utkání nepovedlo a Hietanen trefil břevno. O minutu později a tři vteřiny před koncem první části už ale Bobrovskij neudržel lehkou střelu Pakarinena a bylo srovnáno.

Sergej Bobrovskij si tak na šampionátu vybral první slabší chvilku. Naštěstí pro ruské příznivce byla jediná. Přesto šlo Finsko dokonce do vedení, faul Zaripova potrestal nakonec nejlepší střelec Suomi Olli Palola. Vedení ale netrvalo ani minutu, chybu Jokinena v obraně potrestal kapitán Alexander Ovečkin.

Rozhodující přesilovky

Nakonec rozhodly skvěle sehrané ruské přesilové hry. Rozhodující branku vstřelil čtyři minuty před koncem druhé části Jevgenij Malkin, který krásnou střelou využil přesilovku 5 na 3. Pět minut po začátku poslední třetiny si v další přesilové hře pěkně vyměnil kotouč se Širokovem Danis Zaripov a do polodkryté branky zakončil.

• Finové měli několik zajímavých možností, všechny ale zlikvidoval Sergej Bobrovskij. V závěru se finský tlak nakonec nekonal, Jori Lehtera odešel na trestnou lavici za podražení a Viktor Tichonov přesnou tečí definitivně rozhodl. Finsko poté poslední minuty nezvládlo psychicky a inkasovalo ještě 14 trestných minut za dva zbytečné, ale hrubé fauly.

Rusko ale utkání dohrálo bez šarvátek a může se tak radovat ze čtvrtého titulu od roku 2008. Poprvé se jako kapitán z titulu raduje Alexander Ovečkin, jeden z nejlepších hráčů dnešního zápasu i celého turnaje.

Rusko – Finsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Širokov (Zaripov), 28. Ovečkin (Šipačjov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuljomin) – 20. Pakarinen (Lehtera), 27. Palola (Jormakka, Lehtera)

Rusko: Bobrovskij (Vasilevskij) – Děnisov, Čudinov, Kutuzov, Medveděv, Jakovlev, Bělov, Zubarev – Ovečkin (C), Plotnikov, Šipačjov – Tichonov, Malkin, Kuljomin – Zaripov, Anisimov, Širokov – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov – Kalinin.

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehterä, Kontiola, Pakarinen – Jokinen (C), Haula, Komarov – Jormakka, Immonen, Palola – Solomaki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala.