Rusko je ve čtvrtfinále, to Slováci končí poslední

První zápas patřil Slovensku, naši sousedé ale nakonec končí ve skupině poslední. Postup do čtvrtfinále naopak po jasné výhře nad USA slaví sborná.

Rusové Američanům nedali šanci

Po první porážce proti Slovensku už sborná nezaváhala a po jasném představení proti Slovinsku rozstřílelo i Spojené státy americké.

Svěřenci trenéra Olega Znaroka předvedli vynikající defenzivní výkon. Američané se téměř k ničemu nedostali, pokud tedy nepočítáme šanci Gionty, kterého ale v nájezdu vychytal výborný Košečkin. Sborná udeřila už v první třetině, po nádherné kombinaci Barabanova s Mozjakinem se trefil Nikolaj Prochorkin.

Stejný hráč propálil Zapolskiho tři minuty po přestávce. Definitivně se ale Rusko mohlo uklidnit až vteřinu před koncem druhé části. Po úžasné práci Andronova skóroval Ilja Kovalčuk a stejný útočník se po chybě americké obrany trefil i v úvodu poslední části.

• Poté už si Rusové svůj náskok hlídali a pohodlně dokráčeli k výhře. Ta znamená přímý postup do čtvrtfinále, Američané naopak končí na třetí pozici.

Olympijští sportovci z Ruska – USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Prochorkin (Mozjakin, Barabanov), 23. Prochorkin (Širokov, Mozjakin), 40. Kovalčuk (Andronov), 41. Kovalčuk (Vojnov, Andronov)

Sporný faul a dvě využité přesilovky

Pokud by Slovensko zvítězilo, postoupilo by přímo do čtvrtfinále. Místo toho prohrálo a končí na poslední pozici. Rozhodující moment utkání přišel na konci první třetiny, kdy byl přísně vyloučen Hovorka.

Následovala přesilovka, kterou v úvodu druhé části zužitkoval Gregorc. Navíc byl ihned vyloučen Čajovský a ještě v téže přesilovce Starosta. Tu už Slovinci zužitkovali a šli do dvoubrankového vedení.

Slováci se nevzdali a když Čerešňákovu ránu tečoval Bubela, platil po dvou třetinách stav 2:1. Ve 46. minutě poté parádní ranou vyrovnal Haščák, Slovinci už poté ale neinkasovali a rozhodli tak o tom, že do čtvrtfinále postoupí přímo Rusko.

V nastavení branka nepadla a šlo se tak do nájezdů. Ty v páté sérii rozhodl Žiga Jeglič a poslal tak Slováky až na čtvrtou pozici. Slovinci naopak končí druzí a mají reálnou šanci na čtvrtfinále. V osmifinále totiž dostanou přijatelného soupeře.

Slovinsko – Slovensko 3:2 po nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Gregorc (Muršak), 25. Kuralt (Muršak, Gregorc), rozhodující nájezd Jeglič – 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 46. Haščák (Graňák, Čerešňák)