Prvním finalistou Světového poháru domácí Kanada!

Očekávané realitou! Kanada se stala prvním finalistou Světového poháru 2016. V nočním zápase našeho času porazila Rusko 5:3, když svou výhru zpečetila až v poslední třetině 3 gólovým uragánem. Za javorové listy se postupně prosadili Crosby, dvakrát Marchand, Perry a John Tavares. Ruská sborná se zmohla na odpověď prostřednictvím Kučerova, Kuzněcova a Panarina. Rusové bojovali statečně, dokonce 3 minuty před koncem druhé třetině vedli, ale na hvězdami nabitou Kanadu to nestačilo.

Do zápasu vstoupily oba týmy aktivně, první přesilovou hru si díky své nebojácné hře vybojovali Rusové. Kanaďané se bránili velmi dobře a svému soupeři nedovolili téměř nic. Naopak, byli to právě zámořští hráči, kteří otevírali skóre. Chybnou rozehrávku Kulikova vystihl Sidney Crosby, který obránci ukradl puk a překonal Bobrovského bekhendovým blafákem.

Ve druhém dějství jsme byli svědky tří gólů, dva z toho dali hráči Ruska a to přesto, že opticky kontrolovala hru jednoznačně Kanada. V 29. minutě vyrovnával Kučerov, který využil situaci dva na jednoho a pohotově zakončil, puku pomohla do brány i branková konstrukce. Rusové se v 37. minutě dokonce ujali vedení, když důraznou práci Dadonova a Telegina před bránou využil Kuzněcov. Ruská sborná se však netěšila dlouho. Už o minutu vyrovnával z těsné blízkosti Brad Marchand, který měl po Crosbyho přihrávce snadnou úlohu. Kanada mohla vzápětí znovu prohrávat, v závěru třetiny měl gól na hokejce Orlov, proti byla konstrukce brány Careyho Price.

Po druhé třetině byl stav nerozhodný 2:2 a vše nasvědčovalo tomu, že Air Canada Centre uvidí pořádné drama. Opak byl pravdou, domácí javorové listy skórovaly až třikrát během 10 minut a bylo rozhodnuto. Nejprve se přesnou střelou vedle lapačky Bobrovského prosadil Marchand. Další zásah zaznamenal Perry, který zkrotil neposlušný puk a do poloprázdné brány skóroval. Následně na 5:2 zvyšoval John Tavares.

• V závěru mohl přidat další gól Jonathan Toews, ale podobně jako v případě Orlova, proti byla tyč. Kanaďané se nedočkali ani při ruské powerplay a další gól už nepřidali. Naopak výsledek korigoval v samém závěru Panarin. Kanada tak zvládla roli favorita a po výhře 5:3 postoupila do finále. Rusko dlouho držel ve hře skvělý výkon Sergeje Bobrovského, ale ani on nedokázal odvrátit prohru a 5 gólů ve své síti.

Kanada – Rusko 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Góly: 8. Crosby, 38. Marchand (Crosby, Bergeron), 42. Marchand (Crosby), 46. Perry (Couture, Vlasic), 50. Tavares (Getzlaf, Vlasic) – 29. Kučerov (Zajcev, Malkin), 37. Kuzněcov (Telegin, Dadonov), 60. Panarin

Střely: 47 – 34

Brankáři: Price 31/34 – Bobrovski 42/47