Proč Švédové vypadli?

Švédsko

Tým Švédka jel na turnaj jako jeden z favoritů na finále. Ale tam se nedostal a je to proto, jak včera přistoupil k celému zápasu s týmem Evropy.

Pojďme si zde něco ujasnit. Švédové svůj semifinálový zápas Světového poháru neprohráli kvůli tomu gólu v prodloužení. Neprohráli, protože se jim nedařilo v přesilových hrách. Ani neprohráli proto, že asi nejlepší brankář Švédska všech dob Henrik Lundqvist pustil svoji hůl v nejméně vhodný okamžik.

Švédové místo finále míří na tréninkové kempy svých klubů v NHL a to proto, že se s týmem Evropy rozhodli hrát šachy namísto toho, aby je přehráli. Tento zápas hráli s velkými obavami o prohru a proto se tak i stalo. Byla to přehlídka hodně opatrného hokeje a Švédsko vůbec nevyužilo ten talent, které v mužstvu mělo.

Možná, že i příznivci tohoto národního týmu budou trochu rádi, protože lidí, kteří řídí národní program se zamyslí a tuto promarněnou příležitost zanalyzují. Takto totiž jejich hráči v NHL nehrají. Hráčům jako je například Erik Karlsson musíte nechat volný prostor a držet je zpátky by nemělo být oceněno, což se také stalo.

• Švédsko prostě promarnilo velkou příležitost zahrát si s Kanadou. I Gabriel Landeskog řekl po první třetině po Hockey Night in Canada: “Tak trochu jsme stáli a čekali, co udělá někdo jiný.”

Severská země Tým Evropy v prvním dějství přestřílena v poměru 10:5 a v čase 2:31 druhé třetiny se ujala vedení. Možná, že si mysleli, že jeden gól bude na výhru stačit, tak to tým hodně zavřel, ale potom selhal. Na utkání se moc nedalo koukat a pokud by to Švédové udrželi, byli by za to chváleni. To se ale naštěstí nestalo. Když Tomáš Tatar zvyšoval 12 sekund po startu třetí třetina na 2:1, Seveřani museli konečně zapnout. A v tu dobu se brankář soupeře Jaroslav Halák rozhodl, že zavře krám. A pokud by rána Karlssona nebyla tečována holí Romana Josiho, prodloužení by se ani nekonalo.

Švédský kouč Rikard Gronborg ale říká, že tým hrál dobře. Říká k tomu: “Nemyslím si, že jsme byli pasivní. Tady nemají novináři pravdu. Potřebovali jsme ukázat trpělivost a to si myslím, že jsme udělali. Když se na to podíváme pořádně, tak jsme s nimi v exhibičním zápase dostali 6 branek a nebyli jsme právě trpělivý. To se stalo. Tohle byl opravdu dobrý tým, proti kterému jsme hráli. Je jasné, že jsme nechtěli dopustit brejky a proto jsme s nimi nebláznili. Podle mě jsme dnes odvedli slušnou práci. Dostali jsme se do pozice, kdy jsme mohli utkání vyhrát. Takže s Vámi nemohu souhlasit.”

Podle nás ale kouč sledoval jiný zápas. Tým Švédska sice v přípravě s Týmem Evropy prohrál 6:2, ale měl se spíše zaměřit na lepší pohyb puku a ne na to, jak nebýt kreativní.

Daniel Sedin se k utkání je vyjadřuje: “To je to, co proti nim ostatní týmy zkusili a prohráli. Hráli proti nim totálně útočný hokej a to proti tomuto týmu nemůžete udělat. Chtěli, aby jsme dělali chyby, ale my jsme hráli trpělivě, což se nám nakonec málem vyplatilo. Je po zápase jednoduché říci, že jsme měli všichni více útočit.”