Penguins a Lightnings do sedmého utkání

Pittsburgh Tampa

O  vítězi Východní konference se bude muset rozhodnout až v posledním sedmém zápase. Pittsburgh Penguins totiž porazil v posledním utkání Tampu Bay Lightning 5:2 a ve čtvrtek se tak bude muset definitivně určit postupující.

Pro Tučnáky byl tento zápas hlavně o jeho hvězdách a mladém brankáři Mattu Marraymu. V zápase si vítěznou branku připsal Sidney Crosby. On a Jevgenij Malkin v sérii proti Washingtonu Capitals celkem mlčeli a bylo hodně řečí o tom, že se musejí trochu vzchopit. Tak tedy začali. Malkin si v noci připsal asistenci, když předtím 4 zápasy bodově mlčel. Crosby dal svoji třetí branku v sérii a dal svému týmu pocit bezpečí, neboť zvyšoval ve druhé třetině již na 3:0. A když Blesky ve třetí části dali dvě branky, ta Crosbyho zůstala jako vítězná. Pro hráče to jistě byla vzpruha, protože podle médií nepředváděl žádné “speciální momenty”.

V tomto zápase také velkou roli hrála challenge trenéra. Jonathan Drouin dal v první třetině branku a Blesky tak mohli vést jedna nula. Kouč Pittsburghu Mike Sullivan si ale pomohl videem, když z něj vyplynulo, že celé akci předcházel offside. Brusle Drouina byly při překročení modré čáry ve vzduchu, zatímco se puk již do útočné třetiny dostal. Skóre tak zůstalo vyrovnané až do první branky Tučňáků od Phila Kessela, který se prosadil ve hře 5 proti 3. Byl to jeho devátý gól v playoff a čtvrtý v sérii. 5 na 3 se hrálo proto, že nejprve fauloval Anton Stralman a pak v oslabení Victor Hedman přestřelil puk přes plexisklo. Bylo zajímavé, že se mu to povedlo na druhé straně kluziště, než se hrála přesilová hra.

Dobrým tahem Penguins bylo také jmenování jedničky mezi tyčemi. Tím se stal Matt Murray, i když se jednička týmu Marc-Andre Fleury v pátém zápase již po zranění objevil, ale nevypadal moc jistě. Murray se tak na šestý zápas opět dostal do klece a bylo to pro něj hned od začátku pořádné peklo. Penguins moc dobře defenzivně nehráli a dovolilo soupeři poslat na bránu 11 střel. Druhá a třetí třetina už pak byl jiný příběh, ale Murray obstál. Připsal si nakonec 27 zásahů z 29 střel. A to mu je dnes teprve 22 let.

• Dalším tématem z utkání je Kris Letang. Nejenom, že je to jeden z nejlepších beků NHL, ale je také jedním z nejdůležitějších hráčů Penguins. V této sérii ale příliš dobrý prozatím nebyl. Hlavně dva poslední mače. To se v noci změnilo, protože si připsal branku na 2:0 a na ledě strávil 24 minut. Táhl defenzivu svého mužstva.

Posledním hřebíčkem do rakve Blesků byl pak krásný únik Bryana Rusta. Když se Lightning v poslední třetině skoro na svého soka dotáhli, Rust ani ne dvě minuty před koncem převzal perfektní přihrávku od Chrise Kunitze, přebruslil Victora Hedmana (takto podruhé v sérii) a brankáře Vasilevskiyho překonal krásnou kličkou. Rust je hráčem, který má na to, aby si sám vytvořil nějaké dobré příležitosti, ale prozatím se mu je nedařilo přetavil v nějakou sňůru branek. Tentokrát to ale zvládl s bravurou.

Do prázdné brány pak upravoval Nick Bonino a skóre zápasu uzavřel. Poslední zápas je na programu ve čtvrtek a rozhodne o postupujícím do finále Stanley Cupu.