Ohromný návrat Lundqvista: Vychytal nulu a připravil Finům další prohru

Severské derby ve prospěch Švédska! Večerní duel úterního programu zvládli lépe Švédové, zásluhou skvěle chytajícího Lundqvista nedali Finům žádnou šanci a zvítězili 2:0, i když zápas byl napínavý až do posledních vteřin. Do střelecké listiny se zapsali Anton Stralman a Loui Eriksson.

Jednalo se především o skvělý souboj brankářů, pro které to byla premiéra na Světovém poháru. V rámci skupiny A na sebe narazili dva severští velikáni – Švédsko a Finsko. Proti sobě byly rovněž dva brankáři světového formátu, Henrik Lundqvist a Tuukka Rask.

Právě díky nim viděli diváci bezbrankovou první třetinu. Velkou šanci měl v 5. minutě Fin Teräväinen, ten však z bezprostřední blízkosti trefil pouze hokejku švédského brankáře, puk se následně odrazil od tyče do rohu. Na opačné straně v 18. minutě orazítkoval brankovou konstrukci aktivní Nicklas Bäckström.

Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu, situaci změnil až ve 30. minutě obránce Stralman. Ten těžil ze spolupráce bratrů Sedinových. V závěru třetiny hrálo Finsko přesilovou hru, šanci na vyrovnání hokejisté Suomi nevyužili. Tvrdou střelu Laineho zastavil elegantně lapačkou Lundqvist.

• Stralman

Ve třetí třetině byli diváci v Air Canada Centru v Torontu svědky finského tlaku a snahy o vyrovnání. Vyzvednout musíme opět bezchybného Lundqvista, který odolával finským útokům a už v 50. minutě měl na kontě více než 30 zákroků. Postupem času přicházela na finské hokejky nervozita, z čehož pramenil zbytečný faul. Obrovskou šanci na zvýšení skóre měl Eriksson, jeho samostatný únik Rask vychytal.

Následně v závěru Finové odvolali brankáře a vsadili vše na jasnou kartu – vyrovnat. To se jim nepodařilo, byl to právě Eriksson, který 3 sekundy před koncem zvyšoval na konečných 2:0. Švédové jsou tak na čele skupiny A bez ztráty bodu (4). Finsko je na samém chvostu tabulky bez bodového zisku, což znamená, že hokejisté této země mají už jen teoretickou šanci na postup.

Švédsko – Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 30. Stralman (H. Sedin, D. Sedin), 60. Eriksson (do prázdné brány)
    Střely: 29 – 36

Brankáři: Lundqvist 36/36 – Rask 28/29