Ohlédnutí za světovým šampionátem: Boje o medaile

Tento týden se ještě budeme věnovat uplynulému světovému šampionátu v Rusku. Dnes se podíváme, jak vypadaly závěrečné boje o medaile.

Víkend patřil závěrečným soubojům o medaile. Jako první nastoupily do semifinále reprezentace Finska a Ruska. Domácí tým šel do duelu jako mírný favorit a tuto úlohu na začátku naplňoval.

Ve 3. minutě si svou střelu dorazil do hostující brány Sergej Širokov a moskevská hala šílela nadšením. Jenže Finové se oklepali a ve druhé třetině výsledek otočili.

Duel ovšem výrazně ovlivnila dvojice rozhodčích Fraňo – Kubuš. Ti v přesilové hře Ruska neodpískali jasný faul na Dacjuka a za stavu 1:2 vyloučili Alexandera Ovečkina, který ovšem vůbec nefauloval. A právě tento moment rozhodl, Rusové už nedokázali odpovědět.

• V závěru ještě odvolali gólmana a znovu měli hrát přesilovku 5 (6) na 3, rozhodčí ovšem neviděli sekeru do nohy Tělegina, který duel nakonec nedohrál. Finové ovšem i přes to zaslouženě postoupili do finále.

Ve druhém duelu to hned vypadalo na jasný postup Kanady, která vedla po první třetině o dvě branky. Jenže Kanada o první pauze zřejmě usnula, což Američané na začátku prostřední části dokonale využili a třemi góly v řadě duel otočili. Brassard v přesilovce ještě ve druhé části vyrovnal a hned na začátku poslední třetiny poslal Ellis do finále Kanadu.

V zápase dvou poražených měli od začátku navrch Rusové. Znovu zářil druhý útok, tři body si připsali i Mozjakin a Dacjuk. Na druhé straně dvakrát propálil Bobrovského Vatrano, Rusko ale nasázelo sedm branek a po zásluze bralo bronz.

Do finále šli jako favorité Finové, kteří tuto úlohu ale vůbec nezvládli. Kanada zavřela svou branku, v obraně byla stoprocentní a nakonec neinkasovala. Jediným gólem tak Kanada rozhodla, poprvé na MS se trefil Connor McDavid.

Finsko neproměnilo několik jasných šancí a nakonec ve finále znovu neuspělo. Do prázdné branky ještě vteřinu před koncem poslal puk Duchene a rozhodl o tom, že titul světových šampionů putuje podruhé v řadě do Kanady. Příští rok tak může Kanada završit zlatý hattrick.