Deset nejlepších klubů Evropy. Finalisté extraligy jsou mezi nimi

Jako každoročně byl zveřejněn žebříček nejlepších klubů Evropy za minulou sezónou. Jasnou dominantu si opět přivlastnily kluby působící v Kontinentální hokejové lize, ale v elitním desetičlenném výběru najdeme i Litvínov a Třinec. Která hokejová mužstva byla v loňském ročníku nejlepší?

Co rozhoduje o umístění?

O tom, jak se jednotlivé týmy umístí rozhoduje hned několik faktorů. Zejména je to kvalita soutěže a následují získané body během celé sezóny. Ať již jde o ligu, která má větší váhu, případně o nějaké poháry.

První pětici ovládly mužstva z KHL a ze Švédska

Není tedy divu, že týmy působící v KHL získaly hned pět míst v elitní desítce. Paradoxně ale není nejlepším týmem Petrohrad, jenž vyhrál Gagarinův pohár, nýbrž na prvním místě se umístila CSKA Moskva, která se 139 body jednoznačně opanovala základní část a následně doputovala až do finále Západní konference, kde ovšem padla právě před hokejisty Petrohradu.

V první pětici je také Kazaň, která ovládla Východní konferenci KHL a následně neuspěla až v samotném finále proti Petrohradu. Kazaň je tedy čtvrtým nejlepším celkem Evropy za minulou sezónu. V první pětce má zástupce také Švédsko a to hned dva. Třetí místo obsadila Skelleftea, páté místo poté Växjö Lakers.

• Za Česko byly do první desítky zvoleny dva kluby

Co se týče českých klubů, tak do elitní desítky se probojovaly pouze Třinec s Litvínovem. Na devátém místě v žebříčku skončili třinečtí Oceláři a pouze o místo horší byli vítězové play-off extraligy – Chemici z Litvínova.

Třetím nejúspěšnějším celkem poté byla pražská Sparta, která skončila na 21. pozici. A mezi 250 nejlepšími kluby Evropy jsou i mužstva 1. ligy. Vítěz základní části a posléze i baráže – Chomutov, skončil na 118. místě a druhý tým 1. ligy Motor České Budějovice obsadil 136. příčku. Oba tyto celky skončily paradoxně za pražskou Slavií, které se předešlá sezóna vůbec nevydařila a nakonec spadla do nižší soutěže.