14. hrací den MS: Ve finále je Finsko a Rusko, Češi si to rozdají se Švédskem o bronz

Mistrovství světa v ledním hokeji míří do svého finiše. Nejlepší čtyři celky si to dnes rozdaly v boji o finále. Finsko a Rusko si zajistily medaili. Český tým a Švédsko se budou muset poprat o tu poslední, bronzovou. A jak se tyto klíčové bitvy vyvíjely? Překvapivě šlo o poměrně jednoznačné zápasy. Rusové si se Švédskem poradili v poměru 3:1 a Finsko zvítězilo 3:0.

Česká ofenziva mlčela

Český tým srazily individuální chyby a impotence v útoku. Achillova pata Růžičkova výběru, která se tolik projevovala v základní skupině, se ozvala hned dvakrát a vždy v hodně nevhodný moment. Poprvé to bylo v deváté minutě, kdy chyboval Vitásek, a Finové šli do vedení. Bek národního týmu špatně srovnal rychlost s finským forwardem a problém byl na světě. Salák už nestihl situaci zachránit. Vše navíc podtrhl nevýrazný výkon našeho týmu.
Ten se zlepšil ve druhé části, přišlo hned několik gólových šancí, ale gól z toho nebyl. Po zbytečném faulu Zámorského využil finský výběr přesilovku a už to bylo 0:2. Nevýrazná třetí třetina byla ve znamení marné snahy českého týmu dostat se do útočné třetiny. Vázl hlavně přechod středního pásma. Gólové příležitosti přinesla až poslední minuta při odvolání brankáře Saláka, ale byli to znovu Finové, kdo skóroval do prázdné branky. Suomi se tak dostali do finále a mají jistou medaili.

Rusy podržel brankář Bobrovskij

Raketový start do zápasu zažily tři korunky. Už v devatenácté minutě ujal Möller a sám proti Bobrovskému neměl problém. Tak rychlý gól jako by Švédům paradoxně uškodil. Od té doby se modří nedostávali tolik do šancí a iniciativu přebralo Rusko. Přišla například šance Malkina. O vyrovnání se postaral ve 14. minutě Plotnikov, když dorážel do poloodkryté klece. Netrvalo dlouho a vývoj zápasu se otočil. Přesně v čase 18:00 střílel přes obránce Sergej Širokov a nemýlil se. Švédská ofenziva by se dala shrnout snad jen do elitní formace, která si dokázala vytvořit nějaké ty šance. Další tutovku Möllera zlikvidoval gólman. Skórovalo se však na druhé straně. Krátce po polovině zápasu se dostal k dorážce Bělov a propálil Nelssona. Do konce zápasu se už nic nestalo, a tak do finále postupuje Rusko po výsledku 3:1.